Archiwum Państwowe w Przemyślu

Strona główna

Najnowsze aktualności

Przejdź do - Finał%20XVI%20Edycji%20Powiatowego%20Konkursu%20Historycznego%20

Finał XVI Edycji Powiatowego Konkursu Historycznego "Twierdza Przemyśl"

23 marca 2017

W dniu 23 marca 2017 r. w siedzibie Przemyskiej Biblioteki Publicznej im. Ignacego Krasickiego odbył się II etap, stanowiący zarazem Finał XVI Edycji Powiatowego Konkursu Historycznego „Twierdza Przemyśl". Finaliści zmierzyli się z pytaniami przygotowanymi przez jury w składzie: dr Grzegorz Klebowicz, dr Lucjan Fac, mgr inż. Grzegorz Poznański. Uczestnicy II etapu konkursu w kategorii szkół podstawowych jak i szkół gimnazjalnych odpowiadali na pytania odnoszące się bezpośrednio do historii przemyskiej twierdzy jak i zagadnienia I wojny światowej, rozpoznawali również i opisywali  przygotowane fotografie. Udzielane odpowiedzi ukazały rozległą wiedzę finalistów w przedmiocie konkursu.

Dla wszystkich uczestników przygotowane zostały nagrody, które wręczyli organizatorzy XVI Edycji Powiatowego Konkursu Historycznego „Twierdza Przemyśl”. Dyrektor Archiwum Państwowego w Przemyślu Pani Anna Nowak obdarowała również jury konkursu drobnymi upominkami wykonanymi przez Archiwum, w postaci limitowanych notesów oraz zestawów pocztówek nawiązujących do tematyki.

Czytaj więcej o: Finał XVI Edycji Powiatowego Konkursu Historycznego "Twierdza Przemyśl"
Przejdź do - I%20Etap%20Powiatowego%20Konkursu%20Historycznego%20

I Etap Powiatowego Konkursu Historycznego "Twierdza Przemyśl"

17 marca 2017

W dniu 16 marca 2017 r. w Szkole Podstawowej nr 15 w Przemyślu odbyły się eliminacje do XVI edycji Powiatowego Konkursu Historycznego „Twierdza Przemyśl”. W pierwszym etapie udział wzięło 58 uczestników ze szkół podstawowych oraz gimnazjalnych z miasta oraz powiatu przemyskiego. Podczas eliminacji uczniowie rozwiązywali test składający się z pytań, map oraz ilustracji. Wszyscy uczestnicy obdarowani zostali wydawnictwem Archiwum Państwowego w Przemyślu pt. Wojenna skrzynka pocztowa oraz specjalnie przygotowaną na ten czas limitowaną serią notesów, nawiązującą do wydarzenia. Do finału konkursu zakwalifikowało się 5 uczniów ze szkół podstawowych oraz 5 uczniów szkół gimnazjalnych.

 

 

 

 

Czytaj więcej o: I Etap Powiatowego Konkursu Historycznego "Twierdza Przemyśl"
Przejdź do - Plakat%20promujący

Promocja publikacji dr Anny Krochmal "Archiwum historyczne eparchii przemyskiej"

15 marca 2017
Archiwum Państwowe w Przemyślu zaprasza w dniu 31.03.2017, na promocję publikacji dr Anny Krochmal pt. Archiwum Historyczne eparchii przemyskiej. Książka dotyczy najcenniejszego zespołu dokumentów poświęconych kościołowi greckokatolickiemu, przechowywanego w Archiwum Państwowym w Przemyślu, pod nazwą Archiwum Greckokatolickiego Biskupstwa w Przemyślu. Tematyka promowanej pozycji ściśle wiąże się z projektem realizowanym przez Archiwum Państwowe w Przemyślu w roku ubiegłym “Unia brzeska i jej konsekwencje w świetle źródeł archiwalnych polskich i ukraińskich”.
Spotkanie promocyjne odbędzie się w siedzibie Archiwum Państwowego w Przemyślu (ul. Lelewela 4) w dniu 31.03.2017 r., o godzinie 11.00
Czytaj więcej o: Promocja publikacji dr Anny Krochmal "Archiwum historyczne eparchii przemyskiej"
Przejdź do - Afisze,%20plakaty...,%20sygn.%201070

„Ofiara namiętności” czy „Miłość w kajdanach”?

6 marca 2017

W kinach triumfy święci film „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej” . Okazuje się, że i przed laty amatorzy teatrów, kin i kinoteatrów w Przemyślu mieli okazję obejrzeć spektakle i filmy o równie o wymownych tytułach, poruszające tematykę relacji damsko-męskich. Prezentujemy afisze i plakaty zapraszające na te wydarzenia, zachowane w zasobie Archiwum Państwowego w Przemyślu w zbiorze Afisze, plakaty, druki ulotne z terenu miasta Przemyśla.

W 1919 r. w kinoteatrze Polonia można było obejrzeć dramat „Ofiara namiętności”, a w 1927 r. w Teatrze Sokoła przedstawiano komedię „Zabawa w miłość”, zaś w roku 1932  - spektakl „Parada miłości”. Kinoteatr Olimpia zapraszał na wielkie dzieło erotyczne „Miłość w kajdanach czyli głód seksualny” przedstawiające miłosne przygody 17-letniej zbrukanej porywem zmysłów. Natomiast w 1926 r. do Przemyśla przybył ks. Oraczewski z wykładami na temat „Miłość, rodzina i małżeństwo a czasy obecne”, w trakcie których rozważał zagadnienia takie jak: Jak dwoje ludzi przeznaczonych dla siebie może się odnaleźć”, „Czy kobieta z przeszłością może dać szczęście w małżeństwie?

Niektórzy przemyślanie pamiętają zapewne, że w latach 80-tych w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego w kinie „Granica” wyświetlano meksykański „Zaułek dziewic” oraz japońskie „Imperium namiętności”, a w ramach cyklu „Miłość i erotyzm w kinie polskim” - "Dzieje grzechu", "Bestię", "Niekochaną" i "Zmory".

 

 

Czytaj więcej o: „Ofiara namiętności” czy „Miłość w kajdanach”?
Przejdź do - warsztaty

Warsztaty pt. "Wielka Wojna 1914-1918"

1 marca 2017

Archiwum Państwowe w Przemyślu już po raz kolejny, jako współorganizator zaangażowało się w przygotowanie konkursu rozwijającego wśród uczestników wiedzę na temat historii przemyskiej Twierdzy.

 

Pierwszym krokiem w przygotowanie XVI Powiatowego Konkursu Historycznego „Twierdza Przemyśl” stały się warsztaty pt. "Wielka Wojna 1914-1918", które odbyły się 16 lutego 2017 r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu, pod kierunkiem dra Lucjana Faca.

Czytaj więcej o: Warsztaty pt. "Wielka Wojna 1914-1918"
Przejdź do - Plakat%20promujący

Powiatowy Konkurs Historyczny "Twierdza Przemyśl"

28 lutego 2017

Archiwum Państwowe w Przemyślu, Szkoła Podstawowa nr 15 w Przemyślu, Przemyska Biblioteka Publiczna w Przemyślu oraz Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu zapraszają uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych, z terenu Przemyśla i powiatu przemyskiego, do wzięcia udziału w Powiatowym Konkursie Historycznym „Twierdza Przemyśl”.

I Etap odbędzie się dnia 16 marca 2017 r., w siedzibie Szkoły Podstawowej nr 15 w Przemyślu, gdzie do 3 marca przyjmowane będą zgłoszenia do udziału w konkursie.

 

 

 

Czytaj więcej o: Powiatowy Konkurs Historyczny "Twierdza Przemyśl"