Jesteś tutaj: Start

Strona główna

  • Drukuj zawartość bieżącej strony

Witamy na naszej stronie

pocztówka

Najnowsze aktualności

Przejdź do - Zdjęcie%20grupowe%20uczestników%20zajęć%20wraz%20z%20opiekunem%20przed%20budynkiem%20Archiwum%20Państwowego%20w%20Przemyślu

Wakacje w Archiwum Państwowym w Przemyślu

5 lipca 2024

Chociaż sezon wakacyjny rozpoczął się wraz z zakończeniem roku szkolnego w naszym Archiwum nadal nie brakuje młodzieży. Wakacje w Archiwum Państwowym w Przemyślu to dobry pomysł na spędzenie wolnego czasu nie tylko z  nauką ale także z dobrą zabawą, umożliwiającą wspólną integrację. O5.07.2024 r. odwiedziła nas grupa dzieci z półkolonii organizowanej przez Przemyski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Uczestnicy zajęć poznali historię pocztówek, stworzyli własne kartki z pozdrowieniami oraz nawiązali nowe przyjaźnie podczas wspólnych gier w kółko i krzyżyk oraz "Archiwalnego Piotrusia". 

Czytaj więcej o: Wakacje w Archiwum Państwowym w Przemyślu

Informacja o awarii centrali telefonicznej

13 czerwca 2024

Informujemy, że z uwagi na awarię centrali telefonicznej prowadzone rozmowy telefoniczne z urzędem mogą zostać rozłączone.
W razie zaistnienia sytuacji prosimy o ponowne wybranie numeru telefonu.
Za powstałe niedogodności przepraszamy i postaramy się je naprawić najszybciej jak będzie to możliwe.

Czytaj więcej o: Informacja o awarii centrali telefonicznej
Przejdź do -

Świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Archiwów

10 czerwca 2024

7 czerwca br. świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Archiwów. Obchody rozpoczęła wizyta Prezydenta Miasta Przemyśla, Wojciecha Bakuna oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej, Marcina Kowalskiego. Pojawili się także pierwsi goście, którzy zapoznali się z pracownią konserwacji, digitalizacji oraz sekcją magazynową.

Sesję poświęconą 400. rocznicy najazdu tatarskiego na ziemię przemyską i śmierci o. Makarego Demeskiego otworzyła dyrektor Archiwum, Elżbieta Laska. O. Krzysztof Górski, przeor klasztoru Karmelitów Bosych w Przemyślu z kolei opowiedział o inicjatywach związanych z upamiętnieniem o. Makarego, jakie będą odbywały się w Przemyślu w najbliższym czasie. Jedną z nich jest konkurs poetycki, o zasadach którego opowiedział Mateusz Pieniążek.  

Następnie uczestnikom sesji została przedstawiona historia fundacji klasztoru i kościoła karmelitów bosych w Przemyślu przez o. dra Damiana Sochackiego, zaś kwestię najazdów tatarskich w odniesieniu do współczesnych konfliktów militarnych poruszył dr Andrzej Gliwa.

O kulisach filmu i obecności postaci o. Makarego w literaturze opowiedzieli twórcy „Anioła pokoju”, Grzegorz Gajdzik i dr Marcin Duma, zapraszając do obejrzenia materiału opowiadającego o zawiłych losach tego Karmelity, wplecionych w niespokojny czas najazdów tatarskich.

Uczestnicy spotkania mieli możliwość obejrzeć wystawy: „Najazdy tatarskie w pamięci zbiorowej naszych przodków”, „W dawnym Przemyślu”, „Na wieczną pamiątkę. W 110. rocznicę wybuchu Wielkiej Wojny”. Zapoznani zostali także z akcjami Archiwa Rodzinne Sprawiedliwych oraz Archiwa Zjednoczonej Europy. Odwiedzili pracownię konserwacji, digitalizacji oraz sekcją magazynową. Swoją kolejną odsłonę miał także kącik malucha.

A wszyscy swoimi wrażeniami mogli podzielić się podczas słodkiego poczęstunku.

Dziękujemy za wsparcie naszym współorganizatorom: Ojcom Karmelitom z Przemyśla na czele z przeorem Krzysztofem Górskim, dr. Maciejowi Waltosiowi, dyrektorowi Przemyskiej Biblioteki Publicznej; dr. Marcinowi Dumie, prezesowi Polskiego Towarzystwa Historycznego w Przemyślu, a także opiece medialnej Radia Fara.

Dziękujemy za uczestnictwo w naszym wydarzeniu m.in. zastępcy Prezydenta Miasta Przemyśla, Bogusławowi Świeżemu, dyrektorowi Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, Janowi Jaroszowi, zastępcy dyrektora Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, dr. Lucjanowi Facowi; prezes Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu, Stanisławie Żak; wiceprezesowi Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu, Marianowi Boczarowi; prezesowi Towarzystwa Przyjaciół Nauk, Waldemarowi Wigluszowi, przedstawicielowi 20. Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, majorowi Piotrowi Dryle; środowisku przemyskich przewodników, przedstawicielom instytucji i stowarzyszeń oraz wszystkich pozostałym gościom, których nie sposób wymienić z osobna

Osobne słowa podziękowania kierujemy do przemyskiej młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 15 im. Adama Mickiewicza w Przemyślu i ich opiekunów za zainteresowanie prezentowaną tematyką.

Tegoroczny Międzynarodowy Dzień Archiwów za nami. Niezmiennie jednak zapraszamy do nas, ciągle można obejrzeć prezentowane wystawy.

Do zobaczenia!

Czytaj więcej o: Świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Archiwów

Informacja dla użytkowników Biblioteki

3 czerwca 2024

Informujemy, że od dnia 3 czerwca 2024 do 28 czerwca 2024 biblioteka Archiwum Państwowego w Przemyślu

będzie nieczynna z powodu remontu. Za niedogodności z tym związane przepraszamy.

Czytaj więcej o: Informacja dla użytkowników Biblioteki
Przejdź do - plakat%20promujący%20wydarzenie

Zapraszamy na obchody Międzynarodowego Dnia Archiwów

29 maja 2024

7 czerwca br. zapraszamy na obchody Międzynarodowego Dnia Archiwów. 

 Współorganizatorzy: Przemyska Biblioteka Publiczna im. Ignacego Krasickiego, Klasztor Karmelitów Bosych w Przemyślu, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Przemyślu

 

Czytaj więcej o: Zapraszamy na obchody Międzynarodowego Dnia Archiwów
Przejdź do - Finaliści%20etapu%20wojewódzkiego%20III%20edycji%20konkursu%20

Gala finałowa III edycji Konkursu genealogicznego "Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna"

29 maja 2024

W dniu dzisiejszym w naszym Archiwum odbyła się uroczysta gala finału etapu wojewódzkiego III edycji konkursu genealogicznego "Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna".
Mieliśmy przyjemność gościć finalistów konkursu, ich nauczycieli, rodziców oraz rówieśników z klasy, jak również członków Komisji Wojewódzkiej.
Dziękujemy za przybycie i życzymy powodzenia na kolejnym etapie konkursu.

Czytaj więcej o: Gala finałowa III edycji Konkursu genealogicznego "Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna"