Strona główna
Witamy na naszej stronie
Najnowsze aktualności
Informacja dla użytkowników bazy skany-online
Prezentujemy kolejne materiały archiwalne, zdigitalizowane w Pracowni Digitalizacji Archiwum Państwowego w Przemyślu. Pochodzą one z zespołu 129 Akta miasta Przemyśla. Są to cenne dyplomy pergaminowe i dokumenty papierowe oznaczone sygnaturami od 1D do 124D (112 dokumentów). Najstarszym z nich jest dokument z 1405 roku (sygn. 117D), najmłodsza jest zaś bulla papieża Grzegorza XVI z roku 1834 (sygn. 116D). Znajdujące się w zespole dokumenty były wydawane przez królów polskich, władze miejskie Przemyśla, cechy przemyskie, biskupów przemyskich, papieży i cesarzy oraz innych wystawców. Ich odbiorcami było głównie miasto Przemyśl i jego mieszkańcy. Wśród nadań znajdują się także statuty oraz przywileje nadawane przemyskim cechom rzemieślniczym. Wiele dokumentów zostało wystawionych przez kancelarie obce.
Część dokumentów została opublikowana w wydawnictwie Akta Grodzkie i Ziemskie oraz w książce Mojżesza Schorra Żydzi w Przemyślu do końca XVIII wieku, Lwów 1903.
Regesty oraz opisy dokumentów znajdują się w wydawnictwach: J. Smołka, Katalog Archiwum Aktów Dawnych Miasta Przemyśla, Przemyśl 1927 oraz J. Krochmal, Akta miasta Przemyśla, t. II (1356-1389) 1402-1944 (1945-1983), Przemyśl 2000.
Wszystkie skany można obejrzeć pod adresem internetowym www.przemysl.ap.gov.pl/skany/
Czytaj więcej o: Informacja dla użytkowników bazy skany-onlineTeki profesora Józefa Półćwiartka
W dniu 22 września 2015 roku zasób Archiwum Państwowego w Przemyślu wzbogacił się o dokumentację osobistą przekazaną przez profesora Uniwersytetu Rzeszowskiego Józefa Półćwiartka. Wśród przekazanych materiałów archiwalnych na szczególną uwagę zasługuje Pamiętnik z lat 1958-2012 pisany w formie dziennika, złożony z 22 zeszytów w formacie A4 (każdy o objętości 100 kart). Pamiętnik obejmujący 44 lata dorosłego życia, zawiera opisy wydarzeń i ludzi odzwierciedlające dynamikę zachodzących zmian. Ponadto Archiwum otrzymało roczniki korespondencji zawierające pisma urzędowe i prywatne wpływające i kopie pism wychodzących, a także księgi rozliczeń gospodarczych rodziny stanowiące związek z Pamiętnikiem. Z otrzymanych w darze dokumentów utworzono nowy zespół o nr 2405 – Teki profesora Józefa Półćwiartka.
Czytaj więcej o: Teki profesora Józefa PółćwiartkaWizyta w Narodowym Archiwum Islandii w Reykjaviku
W dniu 18 sierpnia br. dyrektor Archiwum Anna Nowak, podczas turystycznej podróży na Islandię złożyła wizytę w Narodowym Archiwum Islandii w Reykjaviku. Po spotkaniu z dyrektorem placówki Eiríksem G. Guðmundssonarem, w towarzystwie dyrektora ds Informacji i Kontaktów z mediami Brynji Bjork Birgidottir zwiedziła archiwum i poznała szczegóły dotyczące gromadzenia i zarządzania zasobem.
Czytaj więcej o: Wizyta w Narodowym Archiwum Islandii w ReykjavikuKonferencja naukowa
Uprzejmie informujemy, że w dniu 9 października 2015 r., w siedzibie Archiwum Państwowego w Przemyślu (sala wystawowa I piętro) odbędzie się konferencja naukowa pt. Polacy w Królestwie Węgier 1939-1945.
Konferencja połączona zostanie z ponowną odsłoną wystawy Krystyny i Tadeusza Selbiraków „Węgry – czyj to sojusznik?”, którą dodatkowo wzbogacą materiały archiwalne z zasobów tutejszego Archiwum, a także zbiorów osób prywatnych.
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w wydarzeniu oraz obejrzenia wystawy
Czytaj więcej o: Konferencja naukowaDigitalizacja
W 2014 roku Archiwum Państwowe w Przemyślu w ramach PW Kultura+ Priorytet Digitalizacja zrealizowało projekt ,,Wyposażenie pracowni digitalizacyjnej”. W jego wyniku powstała profesjonalna pracownia, umożliwiająca prowadzenie planowych prac związanych z digitalizacją zabezpieczającą materiałów archiwalnych.
Od grudnia 2014 r w pracowni, digitalizacji poddano Zesp. 148 Parafia Greckokatolicka w Przemyślu lata 1586-1947 (ok. 65 000 skanów), Zesp. 1400 Zarząd miasta Przemyśla lata 1915- 1951 (ok. 35 000 skanów).
W kolejnych latach planowana jest digitalizacja materiałów archiwalnych m.in. Parafii Greckokatolickiej w Chotyńcu, Korytnikach, Ułazowie, Odrzechowej, Akta stanu cywilnego Izraelickiej Gminy Wyznaniowej w Oleszycach, Kopie akt metrykalnych parafii dekanatu lubaczowskiego archidiecezji lwowskiej obrządku rzymskokatolickiego, Akta miasta Rudnika, Zarząd miejski w Rudniku.
Wykonane kopie będą sukcesywnie udostępniane na stronie internetowej www.przemysl.ap.gov.pl w zakładce skany on-line oraz za pośrednictwem portalu www.szukajwarchiwach.pl.
Informacja
W związku z planowaniem wydania Rocznika Historyczno-Archiwalnego dotyczącego I wojny światowej zachęcamy zainteresowanych do nadsyłania artykułów poświęconych tej tematyce. Artykuły można przesyłać drogą tradycyjną na adres tut. Archiwum, mailową lub składać w sekretariacie w siedzibie APP.
Czytaj więcej o: InformacjaStrona: 104/109