Strona główna

Witamy na naszej stronie

Życzenia Świąteczne

Najnowsze aktualności

Informacja dla korzystających z akt

19 stycznia 2022

Szanowni Państwo,

 

Z uwagi na pogarszającą się sytuację epidemiologiczną w kraju oraz ze względu na dużą liczbę zakażeń na COVID-19 w naszym województwie oraz w samym Przemyślu, w trosce o bezpieczeństwo korzystających oraz pracowników informujemy, że od dnia 21 stycznia br. do 28 lutego br. czytelnia Archiwum Państwowego w Przemyślu i punkt obsługi klienta pozostają zamknięte . Biblioteka tutejszego Archiwum również pozostaje zamknięta.

 

 Informujemy, że wszelkie wnioski mogą Państwo przesyłać jak dotychczas pocztą tradycyjną pod adresem: Lelewela 4, 37-700 Przemyśl, 

 mailowo pod adresem: archiwum@przemysl.ap.gov.pl lub za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej e-PUAP,

kontakt telefoniczny: 16 670 35 38 wew. 145 (czytelnia), 110 (sekretariat),

  w budynku Archiwum dostępna jest skrzynka podawcza, do której mogą Państwo składać podania osobiście.

 

Informujemy również, że w związku z ograniczeniami działalności Archiwum Państwowego w Przemyślu wydłużeniu mogą ulec terminy realizacji spraw, za co przepraszamy.

 

Na chwilę obecną zachęcamy naszych Użytkowników i wszystkie Osoby zainteresowane, do korzystania z dostępnych zasobów online w serwisie szukajwarchiwach.gov.pl i na naszej stronie internetowej w zakładce Skany On-Line.

 

 Dziękujemy za wyrozumiałość.

Czytaj więcej o: Informacja dla korzystających z akt
Przejdź do - Rachunek%20robót%20kominiarskich%20wykonanych%20w%20zamku%20dubieckim,%20Akta%20rodziny%20Konarskich%20z%20Dubiecka,%20sygn.%207,%20s.%2041

O „robotach kominiarskich”

12 stycznia 2022

Według różnych tradycji i zwyczajów widok kominiarza (szczególnie w Nowy Rok) przynosi szczęście. Wraz z nadejściem nowego roku kominiarze życzą nam pomyślności, a często darują lub sprzedają kalendarze. Od dawna kominiarzy darzono wielkim zaufaniem i szacunkiem, a ich pracę uważano za ciężką, niebezpieczną, a przede wszystkim wielce pożyteczną. Z przechowywanych w przemyskim archiwum materiałów możemy się dowiedzieć o tym, jakie prace wykonywali mistrzowie i jak byli wynagradzani.

W zespole Akta miasta Jarosławia zachowały się umowy zawarte przez miasto z mistrzami kominiarskimi. Pochodzą one z 1778 roku oraz z roku 1904.

Pierwszy dokument stanowi datowana na 14 XI 1778 roku umowa - Porządek szlachetnego magistratu jarosławskiego względem wycierania i dozoru kominów, tak po całym mieście jako też przedmieściach i jurydykach wszelkich in circumferentia miasta intra et extra zostających kominiarzowi nowemu wydany i taxa jako niżej ustanowiona. Są w niej wymienione stawki płacone kominiarzom za czyszczenie kominów, które przez dach przechodzą oraz małych kominków alias szabaśników.

Natomiast z 1901 roku pochodzi wykaz szlongów kominowych, pieców i kuchen w realnościach miasta Jarosławia, tj. w szpitalu powszechnym, gazowni miejskiej, szkole ludowej przy ul. Kraszewskiego i tzw. dworcu materialnym. Zachował się również kontrakt zawarty między miastem a mistrzami kominiarskimi, dotyczący wykonywania robót w 1904 roku. Według niego mistrzowie Józef Zacharski i Hipolit Huber byli zobowiązani czyścić należycie i regularnie wszystkie kominy piecowe i blaszane, wszystkie kominy kuchenne, kuchnie angielskie, kominy blaszane i piecowe w budynkach miejskich.

W zespole Akta rodziny Konarskich z Dubiecka można odnaleźć kwity za wykonane roboty oraz rachunki robót kominiarskich wystawione na specjalnym, firmowym druku. Co ciekawe, rachunki za czyszczenie kominów w zamku dubieckim w 1914 roku wystawiała kobieta – majstrowa kominiarska Józefa Surowicka z Dubiecka.

Czytaj więcej o: O „robotach kominiarskich”
Przejdź do - Skany%20ON-LINE

Informacja dla użytkowników bazy skany-online

22 grudnia 2021

Na stronie internetowej Archiwum Państwowego w Przemyślu zostały opublikowane reprodukcje kolejnych materiałów archiwalnych. Łącznie opublikowanych zostało 12700 (2082 j.a.) skanów pochodzących z 2 zespołów archiwalnych. Wszystkie skany można obejrzeć pod adresem internetowym przemysl.ap.gov.pl/skany/

Wykaz udostępnionych archiwaliów:

Numer zespołu

Nazwa zespołu

Jednostek

Skanów

126

Archiwum Geodezyjne 229 10721

877

Fotokronika województwa przemyskiego 1853 1979
Czytaj więcej o: Informacja dla użytkowników bazy skany-online
Przejdź do - otwarcie%20wystawy%20ARN

Otwarcie wystawy Archiwa Rodzinne Niepodległej. Zbiorowy portret rodzin II Rzeczypospolitej

20 grudnia 2021

W świątecznej atmosferze, 17 grudnia 2021 r., na przemyskim Rynku oficjalnie została otwarta wystawa „Archiwa Rodzinne Niepodległej. Zbiorowy portret rodzin II Rzeczypospolitej”. W swoim wystąpieniu dyrektor Archiwum Państwowego w Przemyślu, Elżbieta Laska, zapraszając do jej obejrzenia, przypomniała o znaczeniu rodzinnych pamiątek oraz odniosła się do ogromnej roli darczyńców współpracujących z Archiwami Państwowymi. Obecny na otwarciu Prezydent miasta Przemyśla, Wojciech Bakun, wyraził słowa uznania  dla twórców wystawy oraz satysfakcji, z powodu jej ekspozycji na przemyskim Rynku.Goście wydarzenia oraz mieszkańcy Przemyśla zostali zaproszeni również do zapoznania się z wydawnictwami Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych, które towarzyszą wystawie.

Czytaj więcej o: Otwarcie wystawy Archiwa Rodzinne Niepodległej. Zbiorowy portret rodzin II Rzeczypospolitej
Przejdź do - Wystawa%20Archiwa%20Rodzinne%20Niepodległej.%20Zbiorowy%20portret%20rodzin%20II%20Rzeczypospolitej

Archiwa Rodzinne Niepodległej. Zbiorowy portret rodzin II Rzeczypospolitej

15 grudnia 2021

"Zbiorowy portret rodzin II Rzeczypospolitej" to tytuł wystawy pokazującej efekty projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej, który realizowany jest przez Archiwa Państwowe. Oficjalnie został zainaugurowany we wrześniu 2019 r. Jego ideą jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na unikalną wartość rodzinnych pamiątek oraz aktywne zaangażowanie w świętowanie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zasoby domowych archiwów pokazały swoją różnorodność i niezwykłe bogactwo, a dzięki projektowi mogły zaistnieć, pokazać swoje ważne miejsce w historii lokalnej wpisanej w dzieje całego narodu. Pozyskane od Darczyńców materiały zostały podzielone na pięć działów tematycznych. Przedstawiono w nich przekrój narodowościowy, wyznaniowy oraz wielokulturowość rodzin II RP, ich zróżnicowany status społeczny, udział w obronie Niepodległej i walce o jej granice, życie codzienne w okresie międzywojnia oraz rolę kobiet w odrodzonym państwie. 

Na ekspozycji znajdują się również materiały pozyskane przez Archiwum Państwowe w Przemyślu od Darczyńców, którzy podzielili się swoimi archiwaliami rodzinnymi i przekazali bezcenną wiedzę o osobach, które żyły w Przemyślu i w okolicznych miejscowościach. Pozyskane fotografie znalazły się także w towarzyszącej wystawie publikacji, którą opracowała Pani dr hab. Anna Krochmal, kurator wystawy. Przygotowany został także Poradnik rodzinnego archiwisty, dzięki któremu można dowiedzieć się w jaki sposób samodzielnie i profesjonalnie zadbać o pamiątki przeszłości, właściwie je porządkując, opisując, a nawet dokonując zabiegów konserwatorskich. 

 17 grudnia 2021 r. o godz. 13.00, na przemyskim Rynku nastąpi uroczyste otwarcie wystawy Archiwa Rodzinne Niepodległej. Zbiorowy portret rodzin II Rzeczypospolitej. Będzie można także pozyskać wymienione wyżej publikacje.

Ekspozycję już mogli do tej pory obejrzeć mieszkańcy Warszawy, Łodzi, Wrocławia, Rzeszowa i Sanoka. Niezwykłą prezentację rodzinnych pamiątek będzie można obejrzeć podczas świątecznych spacerów do połowy stycznia 2022 r.

Serdecznie zapraszamy.

Czytaj więcej o: Archiwa Rodzinne Niepodległej. Zbiorowy portret rodzin II Rzeczypospolitej
Przejdź do - otwarcie%20wystawy%20

Otwarcie wystawy "Przemyśl podczas II wojny światowej"

10 grudnia 2021
9 grudnia br. została otwarta wystawa pt. „Przemyśl podczas II wojny światowej”, która prezentuje materiały archiwalne z zasobu Archiwum Państwowego w Przemyślu oraz fotografie ze zbiorów prywatnych lub wykonane samodzielnie przez uczniów biorących udział w konkursie pod tym samym tytułem.
W klimat przedsięwzięcia wprowadziły uczestników wysłuchane wspomnienia oparte na materiałach zachowanych w zasobie Archiwum Państwowego w Przemyślu, które są opublikowane na naszym kanale youtube. Zachęcamy do odsłuchania.
Ekspozycja "Przemyśl podczas II wojny światowej" będzie dostępna dla zwiedzających do 31 stycznia 2022 r.
Przedsięwzięcie zostało zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych.
Czytaj więcej o: Otwarcie wystawy "Przemyśl podczas II wojny światowej"