Jesteś tutaj: Start / AKTUALNOŚCI / Kultura+

Kultura+

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

25 listopada 2014

Archiwum Państwowe w Przemyślu jest jedną z 2 instytucji z województwa podkarpackiego , które  dostały dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach IV edycji Programu Wieloletniego Kultura+ Priorytet ,,Digitalizacja” na rok 2014 i 2015.

Dzięki dofinansowaniu Archiwum Państwowe w Przemyślu po raz pierwszy zostało beneficjentem Wieloletniego Programu Rządowego, którego celem jest poszerzenie i ułatwienie dostępu do cyfrowych zasobów polskiego dziedzictwa kulturowego. Cieszy ogromnie fakt, że nasz projekt został wysoko oceniony na etapie eksperckim w IV edycji Programu, zajmując 10 lokatę wśród 42 instytucji, których projekty otrzymały pozytywną opinię oceniających. Warto podkreślić, że w tej edycji o dofinansowanie ubiegało się 112 instytucji z całego kraju.

Dofinansowanie w wysokości 274 455,00 zł zostanie przeznaczone na realizację projektu pt.: Wyposażenie pracowni digitalizacyjnej oraz digitalizacja. Z uzyskanych środków zakupiono między innymi profesjonalne skanery dziełowe: Scan Master A2+, skaner Metis Alfa A2, które umożliwią wykonywanie wysokiej jakości kopii cyfrowych materiałów archiwalnych w postaci ksiąg, poszytów i luźnych kart o formacie 630x420 (A2+).

Skaner wyposażono w stację graficzną i profesjonalny monitor z wbudowaną kalibracją, który ma umożliwić bieżącą kontrolę wykonywanych skanów. Ponadto zakupiono również serwer plików NAS, który będzie służył do przechowywania zdigitalizowanych materiałów. Zakup wyposażenia pozwoli na rozpoczęcie planowej digitalizacji zabezpieczającej.

W pierwszej kolejności digitalizacji poddane zostaną akta, które posiadają bardzo dużą wartość dla badań z dziedziny historii stosunków wyznaniowych. Projekt zakłada cyfryzację Zespołu archiwalnego 148 Parafia Greckokatolicka w Przemyślu z lat 1586-1947, 356 jednostek archiwalnych co przełoży się na łączną liczbę ponad 60 000 skanów.

Wszystkie wytworzone przez nas skany wraz z opisem zostaną bezpłatnie udostępnione na portalu www.szukajwarchiwach.pl oraz na stronie Internetowej Archiwum Państwowego w Przemyślu.

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Logo Kultura+

  Logo Kultura+

 • Powiększ zdjęcie Pracownia digitalizacji

  Pracownia digitalizacji

 • Powiększ zdjęcie Pracownia digitalizacji

  Pracownia digitalizacji

 • Powiększ zdjęcie Skaner SMA Scan Master 2

  Skaner SMA Scan Master 2

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2014-11-25
Data publikacji:2014-11-25
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Sebastian Jaśkiewicz
Liczba odwiedzin:18276