Jesteś tutaj: Start / Wystawy

Wystawy

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Przejdź do - Wystawa on-line "Mocium Panie... w 230. rocznicę urodzin Aleksandra Fredry"

Wystawa on-line "Mocium Panie... w 230. rocznicę urodzin Aleksandra Fredry"

20 czerwca 2023

Rok 2023 ustanowiony został m.in. Rokiem Aleksandra Fredry. W związku z przypadającą 20 czerwca 230. rocznicą urodzin wybitnego komediopisarza, a także poety oraz  pamiętnikarza, zapraszamy do obejrzenia wystawy "Mocium Panie.... w 230 rocznicę urodzin Aleksandra Fredry". Przygotowana została w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Archiwów, które przypadają 9 czerwca.

Przejdź do - 160. rocznica wybuchu POWSTANIA STYCZNIOWEGO

160. rocznica wybuchu POWSTANIA STYCZNIOWEGO

20 stycznia 2023

Zapraszamy do obejrzenia wystawy on-line upamiętniającej 160. rocznicę wybuchu POWSTANIA STYCZNIOWEGO.

Przejdź do - Połączeni dziedzictwem. Mosty drogowe w powiecie przemyskim 90 lat temu...

Połączeni dziedzictwem. Mosty drogowe w powiecie przemyskim 90 lat temu...

9 września 2022

Zapraszamy do obejrzenia wystawy on-line „Połączeni dziedzictwem. Mosty drogowe w powiecie przemyskim 90 lat temu…

Wystawa powstała w ramach obchodów 30. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. Prezentuje fotografie z zasobu Archiwum Państwowego w Przemyślu, przechowywane w zespole Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla i Regionu, sygn. 56/1677/0/-/4. Tak jak mosty łączyły miejscowości, czy ich części, tak my połączeni jesteśmy wspólnym dziedzictwem.

Przejdź do - Pamięci Adama Mickiewicza. W dwusetną rocznicę wydania "Ballad i romansów"

Pamięci Adama Mickiewicza. W dwusetną rocznicę wydania "Ballad i romansów"

2 września 2022

3 września odbędzie się jedenasta już edycja Narodowego Czytania. Przedsięwzięcie objęte jest honorowym patronatem Pary Prezydenckiej, a tegoroczną lekturą będą "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza. Ten zbiór stanowiący pierwszy tom Poezji wydany został w 1822 r., dając początek polskiego romantyzmu. Zapraszamy do obejrzenia wirtualnej wystawy poświęconej pamięci naszego  wieszcza narodowego.

Przejdź do - "Pracujesz wydajnie-wypoczywasz fajnie"

"Pracujesz wydajnie-wypoczywasz fajnie"

8 lipca 2022

Czy wypoczywać poza domem można tylko raz w roku, podczas dłuższego urlopu? Oczywiście, że nie. W latach osiemdziesiątych  XX w. zaczęto preferować także sobotnio-niedzielne wyjazdy do ośrodków wypoczynkowych. Powstawały one wówczas licznie, niedaleko od miast, tak aby dojazd do nich nie był czasochłonny.

W pobliżu lasów i rzek, w ciszy, blisko natury, na Podkarpaciu popularne stały się obiekty m.in. w Krempnej, Tylawie, Olszanach, Kamionce, Golejowej.

Ośrodki te budowano często z inicjatywy zakładów pracy, posiadały własne stołówki, wypożyczalnie sprzętu sportowego, plac zabaw. Organizowano na ich terenach różne formy rozrywki, w tym m.in. spartakiady i festyny. Po trudach całego tygodnia chętnie brano w nich udział, mając na uwadze, że jak „Pracujesz wydajnie –odpoczywasz fajnie”

Zainspirowani materiałami z naszego zasobu, zapraszamy na sentymentalny objazd po wybranych ośrodkach wczasowych na Podkarpaciu.

Przejdź do - Rok Marii Konopnickiej

Rok Marii Konopnickiej

23 maja 2022

23 maja mija 180 lat od urodzin Marii Konopnickiej, polskiej pisarki, poetki, tłumaczki i publicystki, autorkę literatury dziecięcej. Z tej okazji Uchwałą z dnia 14 października 2021 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej postanowił uhonorować jedną z najwybitniejszych twórczyń w historii literatury polskiej, ustanawiając rok 2022 Rokiem Marii Konopnickiej. Ślady upamiętnień twórczyni „Roty” można odnaleźć w zasobach przemyskiego Archiwum. Stanowią ją materiały zawarte w Fotokronice województwa przemyskiego, afisz i plakaty informujące o wydarzeniach związanych z poetką, dokumenty Prywatnego Gimnazjum Żeńskiego im. Marii Konopnickiej, Towarzystwa Literackiego im. Marii Konopnickiej Oddział w Przemyślu. Warto także pamiętać, że Maria Konopnicka odwiedziła w 1902 r. Przemyśl. Zatrzymała się przy ulicy Mickiewicza 18, siedzibie dawnego hotelu Victoria. Poetkę przyjęto owacyjnie na dworcu, odśpiewano hymn narodowy. W tym czasie M. Konopnicka obchodziła 25-lecie pracy twórczej, a główne uroczystości odbywały się w Krakowie. Krótki pobyt w Przemyślu, prawdopodobnie od 20 do 25 października 1902 r. miał stac się chwilą odpoczynku. Na pamiątkę tego wydarzenia przemyślanie ufundowali tablicę z płaskorzeźbą głowy Marii Konopnickiej z napisem "W tym domu przebywała w roku 1902 Maria Konopnicka". Początkowo ukrywany przyjazd stał się ostatecznie okazją do zamanifestowania uczuć patriotycznych przez mieszkańców miasta.

 

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-03-24
Data publikacji:2015-03-24
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:40983