Jesteś tutaj: Start / Wystawy

Wystawy

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Przejdź do - Przez oświatę do wolności - Dar Narodowy Trzeciego Maja

Przez oświatę do wolności - Dar Narodowy Trzeciego Maja

30 kwietnia 2024

Podczas obrad komitetu obywatelskiego w Krakowie w 1891 r., mającego na celu przygotowanie obchodów  setnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, zapadła decyzja o założeniu Towarzystwa Szkoły Ludowej. Miała to być trwała pamiątka tego wydarzenia.

W myśl tego postanowienia opracowano statut, który został zatwierdzony przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych reskryptem z 21 stycznia 1892 r.  13 marca 1892 r. zwołano w Krakowie walne zgromadzenie założycieli Towarzystwa Szkoły Ludowej, podczas którego  wybrano Tymczasowy Zarząd Główny, Radę Nadzorczą i Sąd rozjemczy. Na posiedzeniu 16 marca z kolei ukonstytuował się Tymczasowy Zarząd w składzie m.in.: Adam Asnyk (prezes), Adam Sokołowski (wiceprezes), Lesław Boroński (sekretarz). Pierwszym zadaniem było pozyskanie jak największej liczby członków i utworzenie dużej liczby Kół Towarzystwa. Zamierzenie to zostało zrealizowane, gdyż w pierwszym roku działalności pozyskano 3467 członków i zorganizowano 23 Koła.

 

Czytaj więcej o: Przez oświatę do wolności - Dar Narodowy Trzeciego Maja
Przejdź do - Wystawa on-line "Insurekcja kościuszkowska. W 230. rocznicę wybuchu powstania"

Wystawa on-line "Insurekcja kościuszkowska. W 230. rocznicę wybuchu powstania"

22 marca 2024

Zapraszamy do obejrzenie wystawy on-line upamiętniającej 230. rocznicę wybuchu powstania kościuszkowskiego.

Przejdź do - Pamięci Ofiarom Holokaustu

Pamięci Ofiarom Holokaustu

26 stycznia 2024

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2005 r. Wybrana data  27 stycznia upamiętnia wyzwolenie obozu koncentracyjnego Auschwitz - Birkenau - symbolu okrucieństwa II wojny światowej.  Dla uczczenia pamięci Ofiar przedstawiamy wybrane materiały archiwalne z naszego zasobu, nawiązujące do dramatycznych wydarzeń lat wojny.

Przejdź do - W 105. rocznicę odzyskania Niepodległości

W 105. rocznicę odzyskania Niepodległości

10 listopada 2023

11 listopada br. mija 105. rocznica odzyskania Niepodległości przez Polskę. Prezentowane dokumenty z zasobu naszego Archiwum nawiązują do początków kształtowania się państwowości w listopadzie 1918 r. Dzięki zachowanym afiszom poznajemy poszczególne etapy tworzenia się zrębów władz administracyjnych i wojskowych w samym Przemyślu. Przedstawiają one także programy obchodów kolejnych rocznic Święta Niepodległości,  jak i uroczystości honorujące osoby, które brały czynny udział  w walkach na rzecz polskości Przemyśla. 

Przejdź do - Wystawa on-line "Rok Jana Matejki - malarza dziejów narodu polskiego". W 130. rocznicę śmierci Mistrza.

Wystawa on-line "Rok Jana Matejki - malarza dziejów narodu polskiego". W 130. rocznicę śmierci Mistrza.

31 października 2023

 Rok 2023 uchwałą Senatu Rzeczpospolitej Polskiej z 22 listopada 2022 r. ogłoszony został Rokiem Jana Matejki. W tym czasie obchodzona jest 185. rocznica urodzin artysty oraz 130. rocznica jego śmierci, która przypada 1 listopada 2023 r. Dla uczczenia Mistrza malarstwa dziejów narodu polskiego zapraszamy do obejrzenia wystawy poświęconej jego twórczości.

Przejdź do - Wystawa on-line "Mocium Panie... w 230. rocznicę urodzin Aleksandra Fredry"

Wystawa on-line "Mocium Panie... w 230. rocznicę urodzin Aleksandra Fredry"

20 czerwca 2023

Rok 2023 ustanowiony został m.in. Rokiem Aleksandra Fredry. W związku z przypadającą 20 czerwca 230. rocznicą urodzin wybitnego komediopisarza, a także poety oraz  pamiętnikarza, zapraszamy do obejrzenia wystawy "Mocium Panie.... w 230 rocznicę urodzin Aleksandra Fredry". Przygotowana została w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Archiwów, które przypadają 9 czerwca.

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-03-24
Data publikacji:2015-03-24
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:44787