Jesteś tutaj: Start

Strona główna

  • Drukuj zawartość bieżącej strony

Witamy na naszej stronie

pocztówka

Najnowsze aktualności

Przejdź do -

"Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna" - wyniki III edycji Konkursu

21 maja 2024

Zgodnie z § 6 ust. 7 Regulaminu III edycji Konkursu pod nazwą „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna” organizowanego przez Ministra Edukacji oraz Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych Wojewódzka Komisja konkursowa wyłoniła trzy najlepsze prace  (tj. najwyżej ocenione) przygotowane przez uczniów klas IV - VII szkół podstawowych położonych na obszarze województwa podkarpackiego.

Finalistami Konkursu w województwie podkarpackim zostali:

  • Magdalena Darłak - Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 12 w Stalowej Woli;
  • Filip Kokoszka - Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Borowej;
  • Szymon Urbanek - Szkoła Podstawowa Nr 8 w Krośnie.

 Zgodnie z § 6 ust. 17 Regulaminu Konkursu decyzja Komisji Wojewódzkiej jest ostateczna i nie przysługuje od niej odwołanie.

Serdecznie dziękujemy za liczny udział w Konkursie. Gratulujemy finalistom etapu wojewódzkiego oraz życzymy im powodzenia na szczeblu centralnym.

 

Czytaj więcej o: "Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna" - wyniki III edycji Konkursu
Przejdź do - Zarząd%20Główny%20Towarzystwa%20Szkoły%20Ludowej%20-%20Apel%20do%20społeczeństwa%20o%20datki%20na%20Dar%20Narodowy%20Trzeciego%20Maja,%20Afisze,%20plakaty%20i%20druki%20ulotne%20spoza%20Przemyśla%20w%20zasobie%20Archiwum%20Państwowego%20w%20Przemyślu

Przez oświatę do wolności - Dar Narodowy Trzeciego Maja

30 kwietnia 2024

Podczas obrad komitetu obywatelskiego w Krakowie w 1891 r., mającego na celu przygotowanie obchodów  setnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, zapadła decyzja o założeniu Towarzystwa Szkoły Ludowej. Miała to być trwała pamiątka tego wydarzenia.

W myśl tego postanowienia opracowano statut, który został zatwierdzony przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych reskryptem z 21 stycznia 1892 r.  13 marca 1892 r. zwołano w Krakowie walne zgromadzenie założycieli Towarzystwa Szkoły Ludowej, podczas którego  wybrano Tymczasowy Zarząd Główny, Radę Nadzorczą i Sąd rozjemczy. Na posiedzeniu 16 marca z kolei ukonstytuował się Tymczasowy Zarząd w składzie m.in.: Adam Asnyk (prezes), Adam Sokołowski (wiceprezes), Lesław Boroński (sekretarz). Pierwszym zadaniem było pozyskanie jak największej liczby członków i utworzenie dużej liczby Kół Towarzystwa. Zamierzenie to zostało zrealizowane, gdyż w pierwszym roku działalności pozyskano 3467 członków i zorganizowano 23 Koła.

 

Czytaj więcej o: Przez oświatę do wolności - Dar Narodowy Trzeciego Maja
Przejdź do - infografika%20promująca%20akcję%20Archiwum%20Zjednoczonej%20Europy

20 lat Polski w UE – #ArchiwumPLUE

30 kwietnia 2024

20 lat temu, 1 maja 2004 roku, Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Archiwa Państwowe przechowują w swoich zasobach szereg dokumentów związnych z tym wydarzeniem. Możemy je ciągle uzupełniać i stworzyć wspólnie Archiwum Zjednoczonej Europy!

Zapraszamy do udziału w naszej akcji!

Szczegóły: https://archiwa.gov.pl/20-lat-polski-w-ue-archiwumplue/ 

Czytaj więcej o: 20 lat Polski w UE – #ArchiwumPLUE
Przejdź do - finał%20konkursu,%20fot.%20Tomasz%20Gołkowski

Podsumowanie konkursu "Twierdza Przemyśl"

29 kwietnia 2024
18 kwietnia br., w Przemyskiej Bibliotece Publicznej, odbył się finał konkursu historycznego "Twierdza Przemyśl". Do konkursowych zmagań stanęło sześcioro uczniów ze szkół podstawowych wyłonionych w eliminacjach
Nasze Archiwum od kilku lat wspiera tę inicjatywę, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem jako partner konkursu, promujemy zasób archiwum poprzez przygotowane okolicznościowe upominki.
Z okazji dwudziestej, jubileuszowej edycji konkursu przygotowaliśmy specjalne wydawnictwo, z którym mogli zapoznać się uczestnicy wydarzenia.
Dziękujemy za zaproszenie organizatorowi - Szkole Podstawowej nr 15 im. Adama Mickiewicza w Przemyślu i życzymy kolejnych, równie udanych, edycji.

 

Czytaj więcej o: Podsumowanie konkursu "Twierdza Przemyśl"
Przejdź do -

Zaproszenie na finał konkursu historycznego "Twierdza Przemyśl"

12 kwietnia 2024
18 kwietnia o godz. 10.00 w sali Przemyskiej Biblioteki Publicznej odbędzie się finał konkursu historycznego "Twierdza Przemyśl". Archiwum Państwowe w Przemyślu jest jednym z partnerów tego przedsięwzięcia.
Patronatem wydarzenie objęli: Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego - Jerzy Borcz, Prezydent Miasta Przemyśla - Wojciech Bakun oraz Starosta Przemyski - Jan Pączek.

 

Czytaj więcej o: Zaproszenie na finał konkursu historycznego "Twierdza Przemyśl"
Przejdź do - Elżbieta%20Laska,%20dyrektor%20AP%20Przemyśl%20podczas%20przywitania%20uczestników%20konkursu%20w%20SP%20nr%2015%20w%20Przemyślu

Ruszyła jubileuszowa 20. edycja konkursu "Twierdza Przemyśl"!

11 kwietnia 2024
Konkurs historyczny "Twierdza Przemyśl", którego organizatorem jest Szkoła Podstawowa nr 15 im. Adama Mickiewicza w Przemyślu cieszy się niezmiennym zainteresowaniem i skupia wielu miłośnikóww lokalnej historii.
W dniu dzisiejszym ok. 60 uczniów ze szkół podstawowych powiatu przemyskiego przystąpiło  do pisemnej części zmagań.
Nasze Archiwum od wielu lat wspiera to przedsięwzięcie, które w tym roku obchodzi swój jubileusz. 
Jak co roku przygotowaliśmy okazjonalne notesy promujące nasz zasób, a nad całością, poza jury, czuwały postacie ze zbioru fotografii z okresu I wojny światowej.
Gratulujemy wiedzy i trzymamy kciuki, a z najlepszymi widzimy się już za tydzień na uroczystym finale.
Czytaj więcej o: Ruszyła jubileuszowa 20. edycja konkursu "Twierdza Przemyśl"!