Archiwa Rodzinne Niepodległej

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Przejdź do - Projekt ARCHIWA RODZINNE NIEPODLEGŁEJ trwa!

Projekt ARCHIWA RODZINNE NIEPODLEGŁEJ trwa!

5 maja 2020

ARCHIWA RODZINNE NIEPODLEGŁEJ to projekt, który cieszy się zainteresowaniem i popularnością. Miło nam poinformować, że jest kontynuowany. Celem projektu jest połączenie narodowej oraz prywatnej historii, wyeksponowanie roli nieznanych szerzej osób w przywróceniu niepodległej Polski.

Czekamy ciągle na Państwa domowe archiwa, może zapomniane, trochę podniszczone? Pokażmy je, dajmy im drugie życie! Podobnie jak w roku ubiegłym, o prawidłowym przechowywaniu dokumentów w warunkach domowych, będziemy rozmawiać na warsztatach. O ich terminie i formie będziemy informować!

Stwórzmy wspólnie kolekcje dokumentów, które teraz zalegają w domowych szufladach!

Przypominamy o tych, które udało nam się wspólnie z Państwem stworzyć i opisać! Dostępne są one na stronie www.archiwarodzinne.gov.pl , specjalnie dedykowanej projektowi: https://archiwarodzinne.gov.pl/kolekcje/kolekcja-rodziny-lucow ; https://archiwarodzinne.gov.pl/kolekcje/kolekcja-jerzego-kostiuka ; https://archiwarodzinne.gov.pl/kolekcje/kolekcja-rodziny-frankowskich ; https://archiwarodzinne.gov.pl/kolekcje/kolekcja-rodziny-swider- ; https://archiwarodzinne.gov.pl/kolekcje/kolekcja-rodziny-pankiewiczow- 

Dziękujemy za dotychczasową współpracę naszym Darczyńcom, którzy ubogacili nas wiedzą i dostarczyli wielu wzruszeń!

Zapraszamy do udziału Wszystkich, dla których własne dokumenty i pamiątki mają nieocenioną wartość, tworzą rodzinną historię, wpisaną w losy całego narodu!

Przejdź do - Warsztaty "Zostań rodzinnym archiwistą"

Warsztaty "Zostań rodzinnym archiwistą"

7 października 2019

Dzień Archiwistów świętowaliśmy wspólnie z uczestnikami projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej oraz licznie przybyłymi Gośćmi, w tym młodzieżą szkolną. Oficjalnego otwarcia uroczystości dokonała dyrektor Archiwum Państwowego w Przemyślu, Elżbieta Laska. Następnie głos zabrała koordynator projektu, Agnieszka Bobowska-Hryniewicz, omawiając szczegóły projektu, zapoznając z dedykowaną stroną archiwarodzinne.gov.pl , na której nasi Goście mogli zobaczyć kolekcje przekazanych bądź udostępnionych swoich zbiorów. Doświadczeniami w zakresie poszukiwań genealogicznych swojej rodziny oraz kwerendach w archiwach zagranicznych, które mają na celu odkrycie losów ojca zaginionego podczas II wojny światowej, podzielił się przemyślanin, z wykształcenia archeolog i historyk, Andrzej Koperski. Wspomnienia dotyczące własnej rodziny wywiezionej przymusowo do III Rzeszy przedstawiła Bronisława Bełtkiewicz, Prezes Stowarzyszenia Polaków Represjonowanych przez III Rzeszę. Swoją obecnością zaszczycili nas wszyscy dotychczasowi Darczyńcy. O swoim udziale w bitwie pod Monte Cassino zebranym opowiedział Jerzy Kostiuk. Brygida Jasińska opowiedziała o rodzinie Frankowskich, której członek Roman Frankowski był przemyskim Starostą w okresie II RP. Wspomnieniami o rodzinie podzieliła się także Izabella Mroczka. Głos zabrały również Walentyna i Ewa Świder, które dopiero podczas naszego spotkania postanowiły przekazać do zasobu Archiwum Państwowego w Przemyślu oryginalne fotografie, dotychczas udostępniono nam jedynie ich kopie cyfrowe. Wspomnieniom towarzyszyło szereg emocji, wzruszeń i przekonanie, że są one potrzebne, jak i piękna idea projektu. Wiele osób na sali już podczas spotkania zadeklarowało podzielenie się swoimi zbiorami bądź wspomnieniami podczas kolejnego wydarzenia.

Następnie część warsztatowa dotyczyła porad w zakresie możliwości właściwego zabezpieczania i konserwacji dokumentów, jakie można wykonać w warunkach domowych. Swoją fachową wiedzą podzielił się Grzegorz Łanocha, kierownik Oddziału zajmującego się konserwacją i zabezpieczaniem zasobu . Uczestnicy  zostali także zapoznani z wiedzą na temat poprawnego opisywania dokumentów. Cenne wskazówki przekazała dr Ewa Grin-Piszczek. Istniała także możliwość obejrzenia prezentacji multimedialnej powstałej w oparciu o zbiory Jerzego Kostiuka, wystawy „Niech lew mieszka w Waszych sercach!” oraz ekspozycji z wybranymi fotografiami udostępnionymi przez Darczyńców. Zwieńczeniem wydarzenia była wspólna fotografia z uczestnikami projektu oraz wręczenie pamiątkowych dyplomów przez dyrektor Archiwum, Elżbietę Laskę.

Uczestnicy projektu z wizytą

7 października 2019
Przejdź do - Otwarcie wystawy "Niech lew mieszka w Waszych sercach"

Otwarcie wystawy "Niech lew mieszka w Waszych sercach"

7 października 2019

Gen. Władysław Anders przed bitwą o Monte Cassino zagrzewał swoich żołnierzy do walki słowami NIECH LEW MIESZKA W WASZYCH SERCACH. Żołnierze jego rozkaz wypełnili sumiennie i walczyli jak lwy, odnosząc zwycięstwo. Mamy to szczęście, że Bohater tamtych dni, Pan Jerzy Kostiuk, w ramach projektu ARCHIWA RODZINNE NIEPODLEGŁEJ, podzielił się z nami swoimi wspomnieniami i fotografiami.

 Wystawa została oficjalnie otwarta 26 września 2019 r., a Pan Jerzy wraz z wnukiem Pawłem zachęcali zgromadzonych do dzielenia się domowymi archiwaliami.

Dla tych, którzy nie mogą przyjść do archiwum, przygotowana została wersja on-line.

Zachęcamy do obejrzenia!

http://www.przemysl.ap.gov.pl/art,548,wystawa-wirtualna-niech-lew-mieszka-w-waszych-sercach-w-80-rocznice-wybuchu-ii-wojny-swiatowej

Projekt Archiwa Rodzinne Niepodległej z Radiem Biwak

7 października 2019

27 sierpnia 2019 r. Polskie Radio Rzeszów nadawało wakacyjną audycję Radio BIWAK z plenerowego studia umieszczenego na zielonym terenie Archiwum Państwowego w Przemyślu. Mogliśmy opowiedzieć o naszych zbiorach, historii archiwum, a zaproszeni Goście opowiedzieli o współpracy z naszą instytucja i wspólnych inicjatywach, mieliśmy też doskonałą okazję, aby zwrócić się z apelem do słuchaczy o przystąpienie do projektu ARCHIWA RODZINNE NIEPODLEGŁEJ, wyjaśniając jego szczegóły. Gościliśmy także Pana Jerzego Kostiuka, który już  podzielił się swoimi skarbami. Było ciekawie i patriotycznie, wesoło - bo wypowiedzi naszych Gości uzupełniały patriotyczne pieśni zespołu "Szarotki", który działa przzy 5. Batalionie Strzelców Podhalańskich oraz smacznie - rozmawialiśmy przy ciastach, zainspirowanych przepisami z naszego zasobu.

Plenerowy punkt konsultacyjny

7 października 2019

Przemyscy archiwiści, słoneczne, sobotnie popołudnie, 24 sierpnia, spędzili w pięknej scenerii przemyskiego Rynku, goszcząc Wszystkich chętnych do rozmowy w naszym plenerowym punkcie konsultacyjnym projektu ARCHIWA RODZINNE NIEPODLEGŁEJ. Okazuje się, że domowe archiwa pełne są skarbów i mamy nadzieję, że zachęciliśmy Państwa do ich udostępnienia. Udzielaliśmy porad co do ich prawidłowego przechowywania i zabezpieczania, równocześnie zapraszając na warsztaty. Wszystkie informacje przekazywaliśmy także w formie papierowej, bo specjalnie na tę okazję przygotowaliśmy folderki informacyjne o projekcie ARCHIWA RODZINNE NIEPODLEGŁEJ i zaproszenia na WARSZTATY!!!

Nasze stoisko, które dzieliliśmy z przemyskimi oddziałami stowarzyszeń, z którymi współpracujemy od lat tj. Polskim Towarzystwem Historycznym i Stowarzyszeniem Archiwistów Polskich, odwiedziło wielu gości, nie tylko przemyślan, ale również turystów z Polski i zagranicy. Wielu obiecało wizytę w naszym archiwum i podzielenie się domowymi archiwaliami.

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2019-07-03
Data publikacji:2019-07-03
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Sebastian Jaśkiewicz
Liczba odwiedzin:3458