Jesteś tutaj: Start

Strona główna

  • Drukuj zawartość bieżącej strony

Najnowsze aktualności

Przejdź do - plakat%20promujący

Spotkanie promocyjne "Przemyskie Zapiski Historyczne"

24 lutego 2017

Archiwum Państwowe w Przemyślu wraz z Polskim Towarzystwem Historycznym Oddział w Przemyślu zapraszają w dniu 21.03.2017 r., o godzinie 16:30, do siedziby Archiwum Państwowego w Przemyślu (ul. Lelewela 4), na promocję "Przemyskich Zapisków Historycznych". Do tomu 20 dołączony został dodatek autorstwa Mariana Jerzego Fidy pt. "Moja opowieść o Przemyślu i Ziemi Przemyskiej".

Czytaj więcej o: Spotkanie promocyjne "Przemyskie Zapiski Historyczne"
Przejdź do - Obchody%20Międzynarodowego%20Dnia%20Przewodnika%20Turystycznego%20w%20siedzinie%20Archiwum%20Państwowego%20w%20Przemyślu

Obchody Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego w siedzibie Archiwum Państwowego w Przemyślu

22 lutego 2017

Dnia 21 lutego 2017 r. odbył się kolejny Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego.

Spacer po zabytkach Zasania stanowił spotkanie trzech kultur. Zainteresowani zwiedzili w tym dniu synagogę, cerkiew Bazylianów oraz kościół Salezjanów. Zwiedzanie zakończono w siedzibie Archiwum Państwowego w Przemyślu, którego budynek dawnej pełnił funkcję Łaźni Garnizonowej. W zwiedzaniu obiektu wzięło udział 11 grup dzieci i młodzieży z przemyskich szkół oraz 7 grup dorosłych.

Specjalnie na tę okazję pracownicy Archiwum Państwowego w Przemyślu przygotowali wystawę pt. Wczoraj Łaźnia dziś Archiwum przedstawiającą przebudowę obiektu w latach dziewięćdziesiątych nadającą temu zabytkowemu obiektowi nowy charakter. Dodatkowo uczestnicy mieli okazję zwiedzenia budynku stanowiącego obecnie siedzibę Archiwum.

Czytaj więcej o: Obchody Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego w siedzibie Archiwum Państwowego w Przemyślu
Przejdź do - plakat

Wystawa pt. "Wczoraj Łaźnia dziś Archiwum"

22 lutego 2017

Zapraszamy do obejrzenia wystawy pt. "Wczoraj Łaźnia dziś Archiwum" poświęconej historii obiektu stanowiącego obecnie siedzibę Archiwum Państwowego w Przemyślu.

Wystawa dostępna jest na parterze budynku, od poniedziałku do piatku, w godzinach 8:00-16:00.

Czytaj więcej o: Wystawa pt. "Wczoraj Łaźnia dziś Archiwum"
Przejdź do -

"Archiwum historyczne eparchii przemyskiej"

20 lutego 2017

Uprzejmie informujemy, że w siedzibie tutejszego Archiwum istnieje możliwość zakupu publikacji dr Anny Krochmal Archiwum historyczne eparchii przemyskiej. Z wymienionej pozycji skorzystać można również w Bibliotece Archiwum Państwowego w Przemyślu.

Książka ukazuje historyczne archiwum eparchii przemyskiej obrządku wschodniego w procesie jego kształtowania się. Uwzględnia dzieje diecezji i przemiany, jakim podlegała w czasie swojego istnienia. Pod względem zasięgu terytorialnego praca dotyczy obszaru prawosławnej, a następnie unickiej eparchii przemyskiej, której granice ulegały zmianom w różnych okresach historycznych. W pracy wykorzystani źródła drukowane. Podstawowe znaczenie miały źródła archiwalne do tematu przechowywane przede wszystkim w Archiwum Państwowym w Przemyślu.

 

Prof. dr hab. Witold Kołbuk (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II):

W Polsce nie ma drugiego takiego archiwum, które dysponuje tak olbrzymim zasobem archiwaliów do dziejów konfesyjnych wschodniego chrześcijaństwa. Precyzyjne omówienie, zwłaszcza zespołu Archiwum Greckokatolickiego Biskupstwa w Przemyślu, ale także i innych, znacznie skromniejszych, bez wątpienia ułatwi historykom poruszanie się po tych zasobach, a być może zainspiruje wielu badaczy do podjęcia badań nie tylko nad losami wschodniego chrześcijaństwa na pograniczu polsko-ruskim, ale także innych elementów życia społecznego, gospodarczego czy politycznego…

 

dr hab. Andrzej Gil, prof. KUL (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II):

Połączenie obu wątków – dziejów diecezji w szerokim kontekście historyczno-prawnym i losów jej dokumentacji – jest ogromnym atutem tej publikacji. Niemniej jednak jej waga jest o wiele bardziej znacząca, wypełnia ona bowiem bardzo dotkliwą lukę w literaturze...

Czytaj więcej o: "Archiwum historyczne eparchii przemyskiej"
Przejdź do -

Sesja naukowa " Nawet zły pokój jest lepszy niż dobra wojna"

10 lutego 2017

W dniu 25 stycznia 2017 r. w siedzibie Archiwum Państowego w Przemyślu odbyła się sesja naukowa pt. " Nawet zły pokój jest lepszy niż dobra wojna", która połączona była z otwarciem wystawy ze zbiorów Archiwum Państwowego w Przemyślu.

 

Czytaj więcej o: Sesja naukowa " Nawet zły pokój jest lepszy niż dobra wojna"
Przejdź do -

Spotkanie instruktażowe w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego

10 lutego 2017

W dniu 4 lutego 2017 r. w siedzibie Archiwum Państwowego w Przemyślu odbyło się spotkanie instruktażowe przeprowadzone przez Dyrektor Archiwum, Panią Annę Nowak, skierowane do przewodników PTTK.

 

Czytaj więcej o: Spotkanie instruktażowe w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego