Jesteś tutaj: Start / Wystawy

Wystawy

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Przejdź do - Wystawa wirtualna "Pora na wakacje"

Wystawa wirtualna "Pora na wakacje"

26 czerwca 2020

Dziś dobiega końca rok szkolny 2019/2020. Drugie półrocze nauki, ze względu na panującą pandemię COVID-19, przybrało zupełnie inny, dotąd nieznany charakter. W obliczu nauki zdalnej odnaleźć musieli się  nauczyciele, uczniowie i rodzice. Z tego względu koniec bieżącego roku szkolnego ma tym bardziej wyjątkowy charakter. Wszystkim uczniom życzymy udanych, bezpiecznych i zdrowych wakacji. A wraz z nimi zachęcamy do obejrzenia przygotowanej przez nas wystawy poświęconej właśnie "Porze na wakacje". Zapraszamy do zwiedzenia razem z nami pięknych miejsc naszego kraju. Tym, którzy jeszcze nie zaplanowali, choć krótkiego odpoczynku, może w ten sposób podpowiemy, gdzie warto pojechać. Oczywiście na wystawie nie zabrakło urokliwego Przemyśla, do którego serdecznie zapraszamy. Podczas zasłużonego odpoczynku szczególnie  pamiętajmy o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa.

Wystawa przygotowana została w oparciu o materiały pozyskane w roku 2019, w ramach projektu "Archiwa Rodzinne Niepodległej". Realizowany jest on również w roku bieżącym. Zachęcamy do podzielenia się z nami domowymi archiwaliami i włączenia się do II edycji projektu.

Przejdź do - Wystawa wirtualna "W ramionach taty"

Wystawa wirtualna "W ramionach taty"

23 czerwca 2020

Już od 55 lata obchodzimy Dzień Ojca, przypadający w Polsce 23 czerwca. Święto to jest wyrazem szacunku i wdzięczności, możliowścią podziękowania za ojcowską cierpliowść, odwagę i zrozumienie. Dzień Ojca zapoczątkowany został w Stanach Zjednoczonych jeszcze w 1910 r. i razem z Dniem Matki stał się jednym z najbardziej wyjątkowych Świąt w roku. My również nie zapominającym o tym Święcie prezentujemy Państwu wystawę "W ramionach Taty",  a wszystkim Ojcom składamy najserdeczniejsze życzenia.

Przejdź do - Wystawa wirtualna "Wspomnienia z dziecięcych lat"

Wystawa wirtualna "Wspomnienia z dziecięcych lat"

1 czerwca 2020

To już dziś! Dzień, na który dzieci czekają cały rok. Ich wyjątkowe święto ustanowione w 1954 r. przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych. Wszyscy jednak kiedyś byliśmy dziećmi, życzenia pragniemy zatem złożyć zarówno małym jak i dużym, a dla przypomnienia tych wyjątkowych chwil przygotowaliśmy wystawę "Wspomnienia z dziecięcych lat". Wróćmy zatem choć na chwilę do tych beztroskich dni: do zabaw, konika na biegunach, jazdy na sankach, bo przecież w każdym z  Nas tkwi małe dziecko.

 Prezentowana wystawa oparta zostałą na materiałach z zasobu Archiwum Państwowego w Przemyślu oraz pozyskanych w ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej. 

Przejdź do - Wystawa wirtualna "W oczach Matki"

Wystawa wirtualna "W oczach Matki"

26 maja 2020

Dziś przypada wyjątkowe Święto, dla wielu jedno z najważniejszych w roku - Dzień Matki. W tym dniu pragniemy wszystkim Mamom złożyć najserdeczniejsze życzenia i podziękować za wszelką dobroć, uśmiech, wskazywanie drogi, troskę i cierpliwość, a przede wszystkim za to, że są u naszego boku. Dla uczczenia tego pięknego Dnia przygotowaliśmy dla Mam i wszystkich Państwa wystawę wirtualną "W oczach Matki". Zapraszamy do jej obejrzenia.

Wystawa powstała w oparciu o materiały przechowywane w zasobie Archiwum Państwowego w Przemyślu oraz pozyskane w ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej. Przypominamy, że projekt trwa! Zachęcamy do dzielenia się pamiątkami, dokumentami z rodzinnych archiwów! 

Przejdź do - Wystawa wirtualna "Pamiątka  I Komunii Świętej"

Wystawa wirtualna "Pamiątka I Komunii Świętej"

22 maja 2020

Maj jest miesiącem kojarzonym z przystępowaniem dzieci do I Komunii Świętej. Odświętne stroje, radość dzieci i wyjątkowa atmosfera tego dnia, w tym roku została powstrzymana przez szerzącego się na świecie wirusa. Maj wygląda inaczej niż każdego roku, chcemy zatem zaprezezntować Państwu wystawę fotografii stanowiących pamiątki z I Komunii Świętej. Przedstawiane zdjęcia pochodzą z zasobu Archiwum Państwowego w Przemyślu, a także ze zbiorów prywatnych pozyskanych w ramach projektu "Archiwa Rodzinne Niepodległej".

Przejdź do - Wystawa wirtualna "Czerwone maki na Monte Cassino"

Wystawa wirtualna "Czerwone maki na Monte Cassino"

11 maja 2020

Tej nocy miała się rozegrać jedna z poważniejszych batalii II wojny światowej. (...) Podniecenie rosło w miarę zbliżania się godziny "H", którą miała być jedenasta w nocy 11 maja 1944 roku. (...) O godzinie "H" około półtora tysiąca dział ryknęło salwami. Rozpoczęło się piekło (...)" pisał Pan mjr Jerzy Kostiuk, przemyślanin, w swoich wspomnieniach "Czy tak być musiało? Wspomnienia z zesłania do Kazachstanu i służby w 2. Korpusie". Warto dodać, że (jutro) 12 maja mija 50. rocznica śmierci dowódcy 2. Korpusu, gen. Władysława Andersa.

Zapraszamy Państwa do obejrzenia wystawy wirtualnej poświęconej walkom toczącym się w 1944 r. we Włoszech. Bitwa o Monte Cassino uznawana jest za jedną z bardziej zaciętych w czasie II wojny światowej, w wyniku której życie oddało wielu polskich żolnierzy. Prezentowana wystawa opiera się na materiałach pozyskanych od Darczyńców w ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej. Pokazuje jak cenne zbiory, stanowiące źrodło historyczne, przechowujemy w naszych domach. Dzieląc się nimi, poprzez podobne akcje, umożliwiami młodym pokolenim "dotknięcia" historii.

Zachęcamy również do wzięcia udziału w drugiej odsłonie projektu i podzielenia się z nami swoimi bezcennymi skarbami.

 

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-03-24
Data publikacji:2015-03-24
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:29748