Jesteś tutaj: Start / Wystawy

Wystawy

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Przejdź do - Miasta i miasteczka galicyjskie - Widoki na dawnej pocztówce

Miasta i miasteczka galicyjskie - Widoki na dawnej pocztówce

5 grudnia 2016
Przejdź do - „Cześć i sława mistrzu Polski słowa.”

„Cześć i sława mistrzu Polski słowa.”

11 maja 2016

W grudniu 2015 r. Sejm i Senat podjęły uchwałę w sprawie ustanowienia 2016 r. rokiem Henryka Sienkiewicza. W uchwale napisano m.in. "Dnia 15 listopada 1916 r. zmarł Henryk Sienkiewicz, którego dzieła są istotną częścią dziedzictwa kulturowego narodu. W czasach zniewolenia pisał dla pokrzepienia serc, a Jego książki zbłądziły pod strzechy. Kolejne odcinki powieści Sienkiewicza publikowane w czasopismach gromadziły na wspólnej lekturze przedstawicieli wszystkich stanów. Wpływ języka Sienkiewicza na współczesną polszczyznę trudny jest do przecenienia, a Jego książki od chwili publikacji na zawsze weszły do podstawowego kanonu literatury polskiej. Poprzez swoją twórczość, publicystykę i działalność społeczną Henryk Sienkiewicz budził świadomość narodową, uczył dumy z polskości, umiłowania ojczyzny i zdolności do poświęceń. Był i jest ambasadorem polskości, m.in. za sprawą niosącej uniwersalne wartości powieści „Quo vadis”, która dziś, w chwili zderzenia cywilizacji, zyskuje dodatkowe, współczesne znaczenie".

W tym roku mija nie tylko 100 rocznica śmierci tego wielkiego powieściopisarza, który w 1905 roku za całokształt swej twórczości otrzymał Literacką Nagrodę Nobla. Jest to również okazja do uczczenia 170 rocznicy jego urodzin, a także 120 rocznicy książkowego wydania "Quo vadis".

Posługując się słowami Henryka Sienkiewicza: "Gdy się ktoś zaczyta, zawsze albo się czegoś nauczy, albo zapomni o tym, co mu dolega, albo zaśnie – w każdym razie wygra", zapraszamy do obejrzenia przygotowanej przez Archiwum Państwowe w Przemyślu wystawy.

Wystawa dostępna będzie od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00-16:00, w siedzibie Archiwum (parter, przy recepcji).

Przejdź do - Kobieta w sercu żołnierza… Fotografie z atelier z lat 1914-1918

Kobieta w sercu żołnierza… Fotografie z atelier z lat 1914-1918

1 marca 2016

Szanowne Panie, Szanowni Panowie, miłośnicy starej fotografii, przyjaciele przemyskiego Archiwum, mamy zaszczyt zaprosić Państwa na otwarcie wystawy w dniu 4 marca 2016 r. o godzinie 12.00, w siedzibie Archiwum, zatytułowanej „Kobieta w sercu żołnierza… Fotografie z atelier z lat 1914-1918”.

Zaprezentujemy Państwu po raz pierwszy fotografie i pocztówki fotograficzne zgromadzone w zbiorze korespondencji z okresu I wojny światowej.

Przedstawimy wizerunki kobiet: przyjaciółek, małżonek, sióstr i matek fotografujących się w atelier dla swych ukochanych mężczyzn - żołnierzy, o czym świadczą wpisy na odwrocie fotografii. Zobaczą Państwo damy w strojach wyjściowych, codziennych, w kapeluszach oraz w strojach ludowych, pozujących oddzielnie lub grupowo.

Zapraszamy serdecznie do uczestnictwa w wydarzeniu.

Od poniedziałku 7 marca br. do 15 kwietnia br. ekspozycja czynna będzie w godzinach 9.00-15.00, przy ul. Lelewela 4, 37-700 Przemyśl, parter – atrium, wstęp wolny.

 

Logo Polskie Radio Rzeszów

Przejdź do - Zimowo - świąteczne klimaty w zasobie Archiwum Państwowego w Przemyślu

Zimowo - świąteczne klimaty w zasobie Archiwum Państwowego w Przemyślu

16 grudnia 2015

Zapraszamy Państwa do obejrzenia wystawy „Zimowo - świąteczne klimaty w zasobie Archiwum Państwowego w Przemyślu”.

Prezentujemy materiały dotyczące obchodów Bożego Narodzenia, Sylwestra, zimowych zabaw, zgromadzone w wielu zespołach archiwalnych, m.in. w zespole akt: Afisze, plakaty i druki ulotne z terenu Przemyśla w zasobie APP, Zbiór szczątków zespołów z terenu miasta Przemyśla i powiatu przemyskiego, Towarzystwo Muzyczne w Przemyślu. Wystawa czynna w siedzibie APP do końca stycznia 2016 r., wstęp wolny.

Logo Polskie Radio Rzeszów

Przejdź do - Archiwum nie jest nudne – ciekawostki z zasobu Archiwum Państwowego w Przemyślu

Archiwum nie jest nudne – ciekawostki z zasobu Archiwum Państwowego w Przemyślu

23 kwietnia 2015

Archiwum Państwowe w Przemyślu informuje, że w dniu 30 kwietnia otwarta zostanie wystawa zatytułowana Archiwum nie jest nudne – ciekawostki z zasobu Archiwum Państwowego w Przemyślu.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia przygotowanej ekspozycji stanowiącej dopełnienie tzw. „Półki Archiwisty”, w ramach, której publikowane są wybrane dokumenty z zasobu tutejszego Archiwum. Wśród zaprezentowanych podczas wystawy materiałów, będzie można obejrzeć m.in.: XVII-wieczne rachunki miejskie dotyczące wypłaty kwot katom miejskim, XIX-wieczne przepisy kulinarne, afisze z okresu dwudziestolecia międzywojennego reklamujące usługi wróżbiarzy i chiromantów, a także wiele innych dokumentów stanowiących część zasobu Archiwum Państwowego w Przemyślu.

Wystawa dostępna będzie dla zwiedzających od poniedziałku do piątku, w godzinach 9:00-15:00.

Poniżej zamieszczamy audycję radiową wyemitowaną przez Polskie Radio Rzeszów dnia 30.04.2015 w ramach audycji Puls Dnia. Autorem nagrania jest Marek Cynkar.

Logo Polskie Radio Rzeszów

Przejdź do - Przemyśl na starej pocztówce ze zbiorów Archiwum Państwowego w Przemyślu

Przemyśl na starej pocztówce ze zbiorów Archiwum Państwowego w Przemyślu

13 kwietnia 2015

W Archiwum Państwowym w Przemyślu znajdują się pokaźne zbiory źródeł ikonograficznych. Zaliczają się do nich kartki pocztowe, które przechowywane są przede wszystkim w zbiorze archiwalnym Nr 1591 – Zbiór pocztówek w zasobie Archiwum Państwowego w Przemyślu. Na koniec roku 2014 zbiór obejmował 1651 jednostek archiwalnych z okresu 1897–2010 pogrupowanych w kilkunastu działach.
Największą grupę w omawianym zbiorze stanowią pocztówki krajoznawcze dotyczące Przemyśla (z podziałem na dwa okresy chronologiczne do 1945 roku oraz po 1945 roku do czasów współczesnych), które jako pierwsze pragniemy zaprezentować w formie wirtualnej. Pocztówki o tematyce przemyskiej stanowią cenne świadectwo wyglądu miasta na przełomie wieków. Odtwarzają zarówno widoki ogólne miasta, jak i ich fragmenty: ulice, place, pomniki, kościoły, zabytkowe budowle, gmachy użyteczności publicznej. Można na ich podstawie odtworzyć wygląd budynków, prześledzić kolejne zmiany w stosunkowo długim okresie, czy zaobserwować postęp zabudowy poszczególnych ulic i placów.
Korespondencja pocztówek przemyskich (j. polski, j. niemiecki, j. czeski, j. węgierski) wskazuje na fakt, iż Przemyśl zamieszkiwany był przez przedstawicieli wielu narodowości.
Pocztówki znajdują się również w innych zespołach i zbiorach m. in. w zbiorze korespondencji z okresu I wojny światowej (ponad 3000 jednostek) oraz spuściznach rodzin i osób prywatnych.

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-03-24
Data publikacji:2015-03-24
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:8487