Jesteś tutaj: Start / Wystawy

Wystawy

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Przejdź do - Wystawa "STO FOTOGRAFII NA STULECIE ARCHIWÓW"

Wystawa "STO FOTOGRAFII NA STULECIE ARCHIWÓW"

18 lutego 2019

Z okazji SETNEJ ROCZNICY dekretu Naczelnika Państwa z 7 lutego 1919 r. o organizacji archiwów państwowych i opiece nad archiwaliami Archiwum Państwowe w Przemyślu zaprasza od 20 lutego 2019 r. do obejrzenia wystawy pt. STO FOTOGRAFII NA STULECIE ARCHIWÓW.
Wystawa czynna w godz. 9.00-15.00, od poniedziałku do piątku (parter-

Przejdź do - Zagłada Żydów w świetle dokumentów archiwalnych z zasobu Archiwum Państwowego w Przemyślu

Zagłada Żydów w świetle dokumentów archiwalnych z zasobu Archiwum Państwowego w Przemyślu

29 stycznia 2019

"Zagłada Żydów w świetle dokumentów archiwalnych z zasobu Archiwum Państwowego w Przemyślu" to tytuł wystawy od 29 stycznia 2019 prezentowanej w siedzibie przemyskiego archiwum. Wystawa wpisuje się w XI Obchody Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu.

Przejdź do - Kartka świąteczna i nowowroczna w Niepodległej

Kartka świąteczna i nowowroczna w Niepodległej

18 grudnia 2018

Wkraczając w okres świąt Bożego Narodzenia, zapraszamy do obejrzenia wystawy eksponującej kartki świąteczne i noworoczne z niezwykłej kolekcji p. Krzysztofa Trojnara. Ułożone chronologiczne pocztówki zabierają odbiorców w bajeczną wędrówkę od początków XX wieku po czasy współczesne. Pokazują ośnieżone choinki, kolędników, uśmiechnięte dzieci, piękno gór, motywy religijne i patriotyczne. Znależć można wśród nich także reprodukcje obrazów, m.in. Adama Setkowicza czy Antoniego Uniechowskiego. Osobną grupę tworzą pocztówki typowo przemyskie, wydane przez firmę "Współczesna Sztuka" czy przez fotografa Adama Wysockiego. W roku obchodów jubileuszu Stulecia Niepodległości ważne jest, aby zaakcentować ten rodzaj dokuemntów, jego zmiany na przestrzeni stu lat. Wystawa kolekcji pocztówek świątecznych p. Trojnara to także apel o pdtrzymanie tradycji wysyłania życzeń na pięknych pocztówkach, które mogą sprawic tyle samo radości adresatowi, co nadawcy. Skreślone własnoręcznie słowa to przekaz osobistych emocji, wzruszeń i dobrych życzeń, których przezcież nigdy za wiele. Archiwum Państowe w Przememyślu, przyłączając się do tego apelu, równiez pragnie zaprezentować kartki świąteczne z własnego zasobu.

Ekspozycję można będzie zobaczyć w dwóch odsłonach, które stanowią odrębne części kolekcji. Od 1 grudnia w Galerii "ZAMEK" Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK oraz od 6 grudnia br. do 15 stycznia 2019 r.w Archiwum Państwowym w Przemyślu.

KOBIETY W WALCE O NIEPODLEGŁOŚĆ POLSKI

18 grudnia 2018

Ekspozycja KOBIETY W WALCE O NIEPODLEGŁOŚĆ POLSKI, pokazująca wkład kobiet w walkę o wolną Polskę, powstała w ramach realizacji projektu Stowarzyszenia Ligii Kobiet Polskich we współpracy z Archiwum Akt Nowych w  Warszawie. Projekt ten dofinansowany został ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach programu dotacyjnego „Niepodległa” i został objęty patronatem honorowym prz Pana Posła Ryszarda Czarneckiego, b. Wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Dokumenty i obiekty pochodzą ze zbiorów: Archiwum Akt Nowych w Warszawie, Archiwum Państwowego w Poznaniu, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Wojskowego Biura Historycznego, Komisji Historii Kobiet w Walce o Niepodległość Polski oraz zbiorów prywatnych Tadeusza Krawczaka i Jacka Dehnela. Opracowania wystawy dokonali: dr Tadeusz Krawczak, Agnieszka Wopińska, Katarzyna Wysoczyńska, Anna Wasilewska, Patrycja Krasoń, dr Anna Nowakowska-Wierzchoś.

Żydzi w Przemyślu i regionie przemyskim w latach II wojny światowej w świetle żródeł z Archiwum Państwowego w Przemyślu i archiwow ukraińskich".

18 grudnia 2018

100-lecie odzyskania Niepodległości przez Polskę

18 grudnia 2018

27 września 2018 r. zaprezentowano w Rynku Starego Miasta trzy wystawy plenerowe poświęcone obchodom rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.  Na jednej z nich, przygotownej przez Urząd Miejski w Przemyślu,  znalazły sie również materiały archiwalne z zasobu przemyskiego archiwum, prezentujące m.in. afisze z listopada 1918 r. zawierające informacje skierowane do mieszkańców miasta od nowych oraganów  władzy, w tym m.in. Polskiej Rady Narodowej w Przemyślu.

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-03-24
Data publikacji:2015-03-24
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:24583