Jesteś tutaj: Start

Strona główna

  • Drukuj zawartość bieżącej strony

Najnowsze aktualności

Przejdź do -

Gala Europejskich Dni Dziedzictwa

21 listopada 2017

Dyrektor Archiwum Państwowego w Przemyślu, Anna Nowak, uczestniczyła w dniu 17 listopada br. w uroczystej Gali Europejskich Dni Dziedzictwa, która odbyła się w Opolu. Podczas uroczystości przyznane zostały nagrody i wyróżnienie za zrealizowane w 2016 roku projekty edukacyjne o dziedzictwie kulturowym. Druga nagroda w konkursie przypadła Towarzystwu Przyjaciół Przemyśla i Regionu za realizację projektu pn. "Obóz dzienny dla wolontariuszy pod hasłem Zabytki przemyskiej nekropolii w obiektywie wolontariuszy".  Gratulujemy tego zaszczytu Towarzystwu, ale jako archiwiści także mamy powód do radości i satysfakcji, bowiem Archiwum Państwowe w Przemyślu było głównym partnerem realizacji nagrodzonego projektu i było zaangażowane we wszystkich etapach jego realizacji.

 

Czytaj więcej o: Gala Europejskich Dni Dziedzictwa
Przejdź do -

Posiedzenie Rady Naukowo-Programowej VIII Kadencji

14 listopada 2017

W dniu 10 listopada odbyło się posiedzenie Rady Naukowo-Programowej, organu opniodawczo-doradczego, działającego przy Archiwum Państwowym w Przemyślu. Obecnie trwa VIII kadencja Rady pod przewodnictwem dr hab., prof. UR Szczepana Kozaka. Wśród wielu omawianych zagadnienień poruszono sprawę wydawnictw i promocji Archiwum, a także omówiono sprawy związane z digitalizacją archiwaliów i kontakatmi z archiwami ukraińskimi.

Czytaj więcej o: Posiedzenie Rady Naukowo-Programowej VIII Kadencji
Przejdź do -

Realizacja projektu wydawniczego "Unia brzeska i jej konsekwencje"

13 listopada 2017

10 listopada 2017 r. w siedzibie Archiwum Państowego w Przemyślu odbyła się promocja książki Unia Brzeska i jej konsekwencje. W 420 rocznicę synodu unijnego pod redakcją Anny Krochmal i Anny Nowak. Publikacja mogła ukazać się dzięki wsparciu finansowemu ze strony Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych. Swoja obecnością zaszczycli nas m.in. autorzy publikowanych artykułów, na czele z Panią dr Anna Krochmal, która ubogaciła spotkanie swoim wystąpieniem przypominającym zagadnienia poruszane w wydawnictwie.

Czytaj więcej o: Realizacja projektu wydawniczego "Unia brzeska i jej konsekwencje"
Przejdź do -

"RAZEM DLA NIEPODLEGŁEJ"

31 października 2017

Archiwum Państwowe w Przemyślu wraz Przemyską Biblioteką Publiczną oraz Szkołą Podstawową Nr 15 w Przemyślu wspiera Centrum Kulturalne w Przemyślu w realizacji projektu "Razem dla Niepodległej" . Jest to interdyscyplinarna inicjatywa obejmująca szereg inicjatyw upamiętniających odzyskanie niepodległości.

Działania w projekcie skierowane są do mieszkańców Przemyśla i powiatu przemyskiego i mają charakter edukacyjno-artystyczny.

M.in w dniu 12 listopada w siedzibie Centrum Kulturalnego w Przemyślu – odbędzie się wernisaż wystawy powstałej we współudziale naszego archiwum i Przemyskiej Biblioteki Publicznej. Na niej pokazane będą archiwalia związane zarówno z walkami o odzyskanie niepodległości jak i z jej celebrowaniem na przestrzeni lat w Przemyślu oraz prace artystów plastyków z województwa podkarpackiego, którzy sięgają po tematykę patriotyczną.

Zwieńczeniem projektu będzie koncert "Razem dla Niepodległej" podczas którego wystapią m.in. zespoły Contra Mundum i Forteca, a także Tadek Polkowski.

Projekt jest dofinansowany ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

ZAPRASZAMY W IMIENIU ORGANIZATORÓW DO CELEBROWANIA OBCHODÓW ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI!!!

Czytaj więcej o: "RAZEM DLA NIEPODLEGŁEJ"
Przejdź do -

Promocja książki UNIA BRZESKA I JEJ KONSEKWENCJE. W 420 rocznicę synodu unijnego

31 października 2017

Zapraszamy serdecznie na promocję książki Unia Brzeska i jej konsekwencje. W 420 rocznicę synodu unijnego. Publikacja jest wynikiem międzynarodowej konferencji naukowej zorganizowanej w dniach 8-10 czerwca 2016 r. w 420-tą rocznicę zawarcia Unii Brzeskiej pomiędzy Cerkwią prawosławną a Kościołem katolickim w Rzeczpospolitej. Głównym organizatorem tego wydarzenia było Archiwum Państwowe w Przemyślu we współpracy z Naczelną Dyrekcją Archiwów Państwowych w Warszawie, Państwową Szkołą Wschodnieuropejską w Przemyślu i Centralnym Państwowym Archiwum Historycznym Ukrainy we Lwowie.

Zamieszczone w książce teksty stanowią rozszerzone wersje referatów wygłoszonych w trakcie konferencji. Zostały one opublikowane w języku polskim lub ukraińskim, w zależności od języka, jakim posługiwali się ich autorzy.

Projekt zrealizowano przy wsparciu Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych.

Promocja odbędzie się 10 listopada 2017 r. o godzinie 14.00 w siedzibie Archiwum Państwowego w Przemyślu, przy ul. Lelewela 4.

Czytaj więcej o: Promocja książki UNIA BRZESKA I JEJ KONSEKWENCJE. W 420 rocznicę synodu unijnego
Przejdź do -

Otwarcie wystawy w 100. rocznicę likwidacji I, II i III Brygady Legionów Polskich

25 października 2017

W dniu 25 października odbyło się otwarcie wystawy Pana Leszka Mariana Włodka pt. Dowódcy i żołnierze Legionów Polskich w Przemyślu w świetle dokumentów i literatury. Autor wystawy szczegółowo omówił ekspozycję, a następnie wystąpił ks. Stanisław Czenczek z referatem pt. Służba Bogu i Ojczyźnie przemyskich kapelanów w Legionach Polskich. Wydarzeniu towarzyszło wręczenie dyplomu honorowego członka Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu Panu Leszkowi Włodkowi przez Prezesa TPN, Pana Waldemara Wiglusza.

Czytaj więcej o: Otwarcie wystawy w 100. rocznicę likwidacji I, II i III Brygady Legionów Polskich